-

Aby se Vánoce nestaly smutnými

Opět je tu čas vánočních svátků. Přáním nás všech je, aby vánoční svátky a poslední den v roce, byly klidné a strávené v pohodě. Proto je tu několik rad od hasičů.

Nastala zima a topná sezóna je v plném proudu. Při používání topidel je dobré dát si pozor na jejich správnou instalaci a údržbu. „Pokud ještě topíte v kamnech na pevná paliva, odkládejte popel do popelnic nebo jiných kovových nádob. Zajistěte si vymetení sazí v komíně a jejich vybrání. Pokud máte plynové vytápění, překontrolujte si, zda máte platné revize na plynových spotřebičích a zda správně fungují,“ uvádí Bc. Pavel Nejtek, vedoucí kontrolní činnosti HZS Pardubického kraje. 

Při instalaci nového tepelného spotřebiče věnujeme náležitou pozornost dodržení bezpečných vzdáleností od hořlavých materiálů.

Začal i čas adventu a mnoho z nás si večer zpříjemní zapálením svíčky na adventním věnci. Důležitý je výběr věnce a svíček. Pokud svíčky doma zapálíte, dbejte na to, abyste nikdy neopustili byt či dům, dokud svíčky nedohoří. 

To samozřejmě platí i pro vánoční stromky. Někdo má rád klasické svíčky na stromečku, případně prskavky. Jedná se o otevřený oheň a vznícení jehličí či záclony je otázkou okamžiku a neštěstí je hotové. Tam, kde se používají elektrické svíčky, vám radíme, kupovat raději značkové výrobky, budete mít větší jistotu, že nedojde k požáru od elektrické instalace.